Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stypendia 2018/2019

Utworzono dnia 23.07.2018

str. 1
INFORMATOR DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRZYZNANIE POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
WNIOSKI O PRZYZNANIE STYPENDIUM NA ROK SZKOLNY 2018/2019 PRZYJMOWANE BĘDĄ OD DNIA 1 DO 15 WRZEŚNIA 2018 R., A W PRZYPADKU SŁUCHACZY KOLEGIÓW PRACOWNIKÓW SŁUŻB SPOŁECZNYCH DO DNIA 15 PAŹDZIERNIKA 2018 R. W OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W GNIEWINIE , UL. POMORSKA 40/1, POKÓJ NR 205 (I PIĘTRO).
KOMU PRZYSŁUGUJE POMOC:
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przysługują zamieszkałym na terenie Gminy Gniewino:
• uczniom szkół publicznych i niepublicznych (za wyjątkiem dzieci w wieku 6 lat tzw. Kl. 0 ) o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
• wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim a także dzieciom i młodzieży z upośledzaniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
• uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
WARUNKI UBIEGANIA SIĘ I KORZYSTANIA Z POMOCY:
• stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna.
• warunkiem ubiegania się o pomoc materialną o charakterze socjalnym jest złożenie wniosku wraz ze stosownymi załącznikami.
• miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, której wysokość ustalona jest na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej tj. 514 zł - netto.
• dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i z hektarów przeliczeniowych oraz z innych źródeł sumuje się.
• do miesięcznej wysokości dochodu nie wlicza się stypendium szkolnego, zasiłku szkolnego, stypendium o charakterze motywacyjnym, jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zasiłku celowego, wartości świadczeń w naturze, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.
• uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku
str. 2
słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W przypadku przekroczenia powyższej kwoty stypendium szkolne nie przysługuje.
• zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
• rodzice ucznia otrzymującego stypendium szkolne i inni wnioskodawcy są obowiązani niezwłocznie powiadomić Wójta Gminy Gniewino, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego, np. zmiana miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub ucznia, zaprzestanie nauki przez ucznia, zwiększenia dochodów członków gospodarstwa domowego ucznia.
• stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
• należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
• zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego np. śmierć, nagła choroba, ciężki wypadek- członka rodziny, utrata lub zniszczenie mieszkania/domu, klęska żywiołowa itp., raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymanego stypendium szkolnego,
• osoby mogą ubiegać się o zasiłek szkolny w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Uczniom zamieszkałym na terenie gminy Gniewino wypłata stypendiów będzie następowała po przedłożeniu - imiennych rachunków lub faktur zakupu towarów, dowodów wpłat (wystawione na WNIOSKODAWCĘ), imiennych biletów miesięcznych i innych dokumentów potwierdzających poniesione koszty - do wysokości przyznanego stypendium.
Data wystawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne powinna zawierać się w okresach:
1. zakup podręczników oraz pozostałych artykułów wg katalogu wydatków podlegających refundacji – od lipca do grudnia i od stycznia do czerwca.
2. Internet oraz bilety autobusowe - od września do grudnia i od stycznia - do czerwca.
Dokumenty potwierdzające dokonanie wydatku winny być złożone w terminach: - do dnia 15 grudnia - za stypendium szkolne przyznane na okres wrzesień – grudzień; - do dnia 15 czerwca – za stypendium szkolne przyznane na okres styczeń – czerwiec;
Jeżeli Wnioskodawca nie udokumentuje poniesionych wydatków - to stypendium szkolne nie zostanie wypłacone i nastąpi wygaśnięcie decyzji przyznającej stypendium.
WYDATKI KWALIFIKOWANE DO STYPENDIUM SZKOLNEGO ZGODNIE Z ZALECENIAMI MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu
str. 3
nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, obejmuje w szczególności pokrycie kosztów:
1) wyrównawczych zajęć edukacyjnych, zajęć korekcyjno - kompensacyjnych, zajęć logopedycznych oraz inne wynikających z realizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
2) udziału w pozaszkolnych zajęciach edukacyjnych, w szczególności: nauka języków obcych, zajęcia muzyczne, zajęcia komputerowe (informatyczne), zajęcia sportowe.
3) udziału w wycieczkach szkolnych o charakterze edukacyjnym, w tym wyjazdy do teatru, kina, muzea, wycieczki szkolne krajoznawcze, wyjazd na tzw. „zieloną szkołę” (zaświadczenie ze szkoły potwierdzające poniesienie wydatku podpisane przez dyrektora szkoły),
4) udziału w zajęciach pozaszkolnych związanych z rozwijaniem indywidualnych zdolności, np. karate, taniec itp.
Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu:
1. Książek, w tym m. in.: podręczniki i ćwiczenia szkolne odpowiednio do klasy do której uczęszcza uczeń w danym roku szkolnym, lektury szkolne, książki o charakterze edukacyjnym, prasa edukacyjna.
2. Pomoce dydaktyczne (m. in. słowniki, encyklopedie, atlasy, tablice np. matematyczne, mapy, globusy, mikroskopy itp.).
3. Artykułów szkolnych – papierniczych (np. zeszyty, bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, kleje, papier kolorowy, ołówki, długopisy, pióra, gumki, temperówki, kalkulatory, bibuła, brystole, nożyczki, taśma klejąca, korektor, przybory geometryczne, plastelina, modelina, piórnik) – w dowolnej ilości.
4. Tornistra, plecaka szkolnego, torby szkolnej, worka na obuwie zamienne (1 sztuka na cały rok szkolny).
5. Stroju sportowego wymaganego na zajęcia wychowania fizycznego – maksymalnie 2 szt. na rok szkolny (po 1 szt. na semestr), tj.:
- kostium gimnastyczny lub koszulka sportowa i spodenki sportowe,
- dres lub spodnie sportowych i bluza sportowa,
- obuwie sportowe typu adidasy, tenisówki, trampki,
- halówki lub obuwie zmienne (np. kapcie do chodzenia po szkole),
Strój sportowy może być zakupiony tylko w przypadku, gdy uczeń realizuje zajęcia wychowania fizycznego.
6. Stroju galowego na akademie szkolne (biała bluzka wizytowa i spódnica wizytowa, koszula wizytowa i spodnie wizytowe) - 1 sztuka na rok szkolny.
7. Munduru/mundurka szkolnego wymaganego przez szkołę (wymagane zaświadczenie ze szkoły),
8. Stroju wymaganego na zajęcia praktyczne oraz zakup materiałów niezbędnych do realizacji zajęć praktycznych (zarówno udział w tych zajęciach jak i wymagany strój oraz niezbędne
str. 4
materiały na te zajęcia muszą być poświadczone stosownym zaświadczeniem szkoły lub pracodawcy).
9. Komputera stacjonarnego (zakupionego w komplecie lub w częściach), laptopa, notebooka, tableta, oprogramowania systemowego, monitora, drukarki, skanera - 1 sztuka na rodzinę na rok szkolny.
10. Klawiatury, myszy, mikrofonu, słuchawek, głośników, nośników danych.
11. Tuszy / tonerów do drukarek, papier do drukarek.
12. Programów multimedialnych i edukacyjnych.
13. Biurka, krzesła do biurka, lampki na biurko - 1 sztuka na rodzinę na rok szkolny,
14. Okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze (faktura wystawiona na rodzica z adnotacją jakiego dziecka dotyczy).
15. Instrumenty muzyczne w przypadku uczniów uczęszczających na zajęcia muzyczne (poparte odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez instytucję organizującą naukę gry na instrumencie).
16. Pokrycie kosztów abonamentu internetowego w okresie wrzesień – czerwiec (danego roku szkolnego pod warunkiem, że nie jest odliczony w zestawieniu rocznym PIT).
Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów, obejmuje pokrycie kosztów:
● opłaty za czesne
● koszt dojazdu do szkoły środkami komunikacji zbiorowej – imienne bilety miesięczne
● opłata za zakwaterowanie w bursie lub internacie - za okres, w którym realizowana jest nauka.
INFORMACJA DODATKOWA:
1. Nie będą uwzględniane wydatki o charakterze nieedukacyjnym, np.:
• odzież i obuwie codziennego użytku (np. kurtki (również sportowe), rajstopy, skarpety, bielizna osobista, swetry, czapki, sandały),
• stroje odświętne, np. strój pierwszo komunijny, na studniówkę,
• meble (np. regały na książki, stojaki na płyty, szafy, łóżka),
• wkładki ortopedyczne,
• sprzęt rehabilitacyjny,
• obozy i zimowiska rekreacyjne, obozy letnie, kolonie,
• śpiwory, namioty,
str. 5
• kamery internetowe,
• faktury za Internet z usługą TV (bez możliwości ustalenia opłaty tylko za Internet),
• opłaty za ubezpieczenie, składkę na radę rodziców lub komitet rodzicielski,
• wyżywienie w szkołach, bursach.
2. Faktury / dokumenty księgowe potwierdzające wydatek muszą być imienne, wystawione na rodzica lub pełnoletniego ucznia.
3. Przy wystawianiu faktury / dokumentu księgowego należy zwrócić uwagę na nazewnictwo zakupionych artykułów, aby były zgodne z nazwami umieszczonymi w ww. katalogu zakupów, np. miały adnotacje „szkolne” lub „sportowe” (w przypadku niepełnej nazwy towaru wymagana jest odręczna adnotacja sprzedawcy z pieczątką sklepu oraz jego czytelnym podpisem na odwrocie faktury), a także poprawność danych i daty zakupu.
4. W sytuacji, kiedy wartość faktur / dokumentów księgowych będzie niższa niż wysokość świadczenia, zwrot nastąpi do wysokości wartości faktur / dokumentów księgowych.
5. Faktury / dokumenty księgowe potwierdzające zakup:
 podręczników lub materiałów szkolnych wymienionych w katalogu uznawane będą od miesiąca lipca do czerwca danego roku szkolnego,
 opłaty za abonament internetowy oraz pozostałe wydatki nie wymienione w tym punkcie, uznawane będą za okres od miesiąca września do czerwca danego roku szkolnego.
Dopuszcza się możliwość rozliczenia stypendium szkolnego innymi niż wymienione w katalogu wydatkami, pod warunkiem, że stanowią one wydatek edukacyjny potwierdzony stosownym zaświadczeniem.

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Uchwała
    Utworzono dnia 23.07.2018, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Zał.nr 2
    Utworzono dnia 23.07.2018, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Zał.Nr1
    Utworzono dnia 23.07.2018, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 106

W poprzednim tygodniu: 146

W tym miesiącu: 583

W poprzednim miesiącu: 765

Wszystkich: 54861